Joint Program of CAD/Graphics 2017 and ACDDE 2017


Program Overview

Date Morning Lunch Afternoon Evening
Aug. 24 Thursday CAD/Graphics: Workshop on Computational Fabrication: Simulation, Optimization and Evaluation CCF CAD&CG Technical Committee Meeting
On-site registration, Reception
Aug. 25 Friday
Opening Keynote Talk 1 Gaheon Award and Presentation CAD/Graphics
Paper Session 1
Lunch CAD/Graphics
Paper Session 3
Keynote Talk 2 CAD/Graphics Poster Session Banquet
CAD/Graphics
Paper Session 2
CAD/Graphics
Paper Session 4
ACDDE
Paper Session 1
ACDDE
Paper Session 3
ACDDE
Paper Session 5
ACDDE
Paper Session 2
ACDDE
Paper Session 4
Aug. 26 Saturday
Keynote Talk 3 CAD/Graphics
Paper Session 5
CAD/Graphics
Paper Session 7
                Lunch CAD/Graphics
Paper Session 9
Keynote Talk 4 Closing Dinner and Music Salon
CAD/Graphics
Paper Session 6
CAD/Graphics
Paper Session 8
                CAD/Graphics
Paper Session 10
ACDDE
Paper Session 6
ACDDE
Paper Session 8
                ACDDE
Paper Session 10
ACDDE
Paper Session 7
ACDDE
Paper Session 9
                ACDDE
Paper Session 11
Aug. 27 Sunday
ACDDE: Panel Discussion on Design and Digital Engineering, Post-conference Excursion

Registration

16:00-20:00, August 23, 2017 - Sunshine Hotel Zhangjiajie
09:00-20:00, August 24, 2017 - Sunshine Hotel Zhangjiajie

Program

Thursday, August 24, 2017
09:00-17:00 Workshop on Computational Fabrication: Simulation, Optimization and Evaluation
http://cadcg2017.csu.edu.cn/workshop_web/index.html
Venue: Room V3
  • Jernej Barbic, University of Southern California, USA
      Interactive Material and Damping Design
  • Daniele Panozzo, New York University, USA
      Generalized Tangent Vector Fields
  • Charlie Wang, Delft University of Technology, The Netherland
      Shape and Topology Optimization for Additive Manufacturing
  • Lei Yu, ASW, Archi-Solution Workshop, China
      Geometry Based Digital Fabrication in Architecture
09:00-20:00 ACDDE: On-site registration, Reception
19:30-20:30 CCF CAD&CG Technical Committee Meeting
Friday, August 25, 2017
08:30-08:50 Opening Remarks (CAD/Graphics 2017 & ACDDE 2017)
Venue: Sunshine Hall
08:50-09:40 Keynote Talk 1
Venue: Sunshine Hall
Richard Hao Zhang, Simon Fraser University, Canada
Can Machines Learn to Generate 3D Shapes?
09:40-10:10 Gaheon Award Ceremony and Presentation
Venue: Sunshine Hall
10:10-10:30 Coffee Break
10:30-12:15 CAD/Graphics Paper Session 1: 3D Printing and Customized Design
Venue: Sunshine Hall
10:30-10:45 Yang Yang, Shuangming Chai and Xiao-Ming Fu
Computing Interior Support-free Structure via Hollow-to-Fill Construction
10:45-11:00 Mingliang Xu, Ningbo Gu, Weiwei Xu, Mingyuan Li, Junxiao Xue and Bing Zhou
Mechanical Assembly Packing Problem using Joint Constraints
11:00-11:15 Jianming Ying, Lin Lu, Lihao Tian, Xin Yan and Baoquan Chen
Anisotropic porous structure modeling for 3D printed objects
11:15-11:30 Li Chen, Ke Xu and Kai Tang
Optimized process planning for multi-axis hybrid machining of complex geometries
11:30-11:45 Jie Zhou and Xuejin Chen
Convertible Furniture Design
11:45-12:00 Haiming Zhao, Jufeng Wang, Xiaoyu Ren, Yongliang Yang, Jingyuan Li and Xiaogang Jin
Personalized Food Printing for Portrait Images
12:00-12:15 Dongliang Zhang and Jituo Li
Pre-positioning and Parsing Patterns for 3D Garment Modeling
10:30-12:15 CAD/Graphics Paper Session 2: Image Processing
Venue: Room V4
10:30-10:45 Beiji Zou, Changlong Chen and Zailiang Chen
Classified optic disc localization algorithm based on verification model
10:45-11:00 Jingjing Yuan, Xinglong Liu, Fei Hou, Hong Qin and Aimin Hao
Hybrid-feature-guided Lung Nodule Type Classification on CT Images
11:00-11:15 Weiwei Duan, Jianxin Luo, Guiqiang Ni, Bin Tang, Qi Hu and Yi Gao
Exclusive Grouped Spatial Hashing
11:15-11:30 Hanli Zhao, Haining Zhang and Xiaogang Jin
Efficient image decolorization with a multimodal contrast-preserving measure
11:30-11:45 Bin Liao, Peng Yin and Chunxia Xiao
Effcient Image Dehazing Using Boundary Condition and Local Contrast
11:45-12:00 Lei Wang, ZhiChu Duan, Hai Xiao, Daqi Xu, Hongbin Lv, Beiji Zou and Jianzhong Hu
Quantitative analysis of dynamic ankle instability based on 4DCT images
10:30-12:15 ACDDE Paper Session 1:Computational Design and Optimization (I)
Venue: Room 210
10:30-10:45 Lee Dong Gyu and Cho Seong Wook
A Study on Prediction of Material Properties According to the Shape of Porous Structure in Composite Ceramic Material
10:45-11:00 Ahyoun Cho, Kang Park and Gunin Kim
The estimation of parameters of penetration equation comparing numerical analysis and penetration experimental results
11:00-11:15 Myunghoon Nam, Kang Park and Hyung Chul Kim
Functional Modeling of Hydro-pneumatic Suspension for Vulnerability Assessment
11:15-11:30 Ju Gyeong Shin, Kang Park and Gun In Kim
Estimation on Exit Angles of Penetration for Oblique Impacts Using Numerical Analysis
11:30-11:45 Seungeun Park, Kang Park and Hyung Chul Kim
Optimization of conveyor rollers arrangement for stable FPD (Flat Panel Display) glass transfer
11:45-12:00 Masatomo Inui, Shunsuke Ohnishi and Nobuyuki Umezu
Visualization of Possible Sink Marks using Thickness Analysis of Finely Tessellated Solid Model
12:00-12:15 Sun Woo Shin, Jae Yeong Lee and Chong Man Kim
A Study of UGV System Effectiveness Using Terrain Cell with Repeater in a Battlefield
10:30-12:15 ACDDE Paper Session 2:Geometric Computing, Approximating and Processing (I)
Venue: Room 216
10:30-10:45 Kenjiro Miura, Sho Suzuki, R.U. Gobithaasan and Shin Usuki
A New Formulation of the Log-aesthetic Space Curve based on Similarity Geometry
10:45-11:00 Lingyu Li, Wanqiang Shen and Guozhao Wang
Using Geometric characters to adjust shapes of C-Bézier curves
11:00-11:15 Zihao Wang, Hongwei Lin and Chenkai Xu
Data Driven Composite Shape Descriptor Design for Shape Retrieval with a VoR-Tree
11:15-11:30 Youngdoo Kim, Hoik Jang and Young Choi
Indoor positioning with a small area Zigbee network
11:30-11:45 Guodong Wei and Guiqing Li
Image-Based Materials Design of Articulated Deformable Objects
11:45-12:00 Seung-Ha Kim, Nam-Kyu Kang, Ho-Joon Son and Soo-Hong Lee
A study on generation of product image corresponding to the cognitive and emotional condition using GANs algorithm
12:00-12:15 Deok-Soo Kim, Youngsong Cho, Joonghyun Ryu, Mokwon Lee, Jehyun Cha and Chanyoung Song
BULL!: A Geometric Library for 2- and 3-spheres Using Voronoi Diagrams and Their Dual Structures
12:15-14:00 Lunch Break
14:00-15:30 CAD/Graphics Paper Session 3: Simulation
Venue: Room V3
14:00-14:15 Min Gyu Choi and Jehee Lee
As-rigid-as-possible solid simulation with oriented particles
14:15-14:30 Xiaokun Wang, Xiaojuan Ban, Yalan Zhang, Sinuo Liu and Pengfei Ye
Surface tension model based on implicit incompressible SPH for fluid Simulation
14:30-14:45 Shiyu Jia, Zhenkuan Pan, Guodong Wang, Weizhong Zhang and Xiaokang Yu
Stable Real-Time Surgical Cutting Simulation of Deformable Objects Embedded with Arbitrary Triangular Meshes
14:45-15:00 Hua Wang, Mingliang Xu, Fubao Zhu, Zhigang Deng, Yafei Li and Bing Zhou
Shadow Traffic: A Unified Model for Abnormal Traffic Behavior Simulation
15:00-15:15 Luyan Jiang, Meng Yang, Shu Ding, Xinyang Zhang, Shu Yan and Gang Yang
Self-adaptive Algorithm for Simulating Sand Painting in Real-time
15:15-15:30 Dongjin Huang, Pengbin Tang, Yin Wang, Hejuan Li and Wen Tang
Computer-Assisted Path Planning for Minimally Invasive Vascular Surgery
14:00-15:30 CAD/Graphics Paper Session 4: CAGD
Venue: Room V4
14:00-14:15 Lizheng Lu, Chengkai Jiang and Qianqian Hu
Planar cubic G1 and quintic G2 Hermite interpolations via curvature variation minimization
14:15-14:30 Liangchen Hu, Huahao Shou and Shiaofen Fang
Progressive iterative approximation of SOR for non-uniform cubic B-spline curve and surface interpolation
14:30-14:45 Fady Massarwi, Boris Van Sosin and Gershon Elber
Untrimming: Precise conversion of trimmed-surfaces to tensor-product surfaces
14:45-15:00 Wenlong Meng, Zhenyu Shu, Shiqing Xin, Hongbo Fu and Shuangmin Chen
Efficiently computing feature-aligned and high-quality polygonal offset surfaces
15:00-15:15 Au Xuefeng, Qian Fu, Zhongke Wu, Wang Xingce, Mingquan Zhou, Quan Chen and Hock Soon Seah
An Intersection Algorithm of Disk B-Spline Curves
15:15-15:30 Lanlan Yan
Construction method of shape adjustable Bezier triangles
14:00-15:30 ACDDE Paper Session 3:Computational Design and Optimization (II)
Venue: Room 210
14:00-14:15 Haoran Li, Fazhi He and Jiashi Yong
IBEA-SVM: An Indicator-based Evolutionary Algorithm with Classification based Preselection Guided by SVM
14:15-14:30 Chen Zhang, Ming Lu and Yun Song
Design of multi-DOF micro feed platform based on hybrid compliant mechanism
14:30-14:45 Gyu Jin Choi and Seong Wook Cho
A Numerical Study on Lubrication Analysis of Oil Pump for Reciprocating Compressors
14:45-15:00 Min Geon Jeong, Seong Wook Cho and Hong-Sun Ryou
A Numerical Study on the Factors Affecting the Failure of Curtain Wall with Double Glazed Glass in Fire
15:00-15:15 Wookjin Lee and Seong Wook Cho
Numerical study on the effects of blood flow on the mechanical behavior of coronary stent
15:15-15:30 Jinsu Kang and Seong Wook Cho
A Numerical Study on the Effect of Sloshing according to the Shape of Baffles
14:00-15:30 ACDDE Paper Session 4:Geometric Computing, Approximating and Processing (II)
Venue: Room 216
14:00-14:15 Yan Xing, Long Bai and Jieqing Tan
Robust mesh denoising based on collaborative filters
14:15-14:30 Joonghyun Ryu, Mokwon Lee, Zhenzhi Feng, Donguk Kim, Kokichi Sugihara and Deok-Soo Kim
Packing Disks within a Circular Container using Voronoi Diagram
14:30-14:45 Joonghyun Ryu, Mokwon Lee, Zhikai Ji, Ligang Liu and Deok-Soo Kim
Construction of the Voronoi Diagram of Ellipses
14:45-15:00 Xiao Guo and Xuli Han
A new computational approach to the twists of bicubic Coons surfaces
15:00-15:15 Xuzhou Qin, Tieru Wu and Yipeng Liu
An Effective Shape Editing Framework Based On Example-Driven Technique
15:15-15:30 Yan Xing, Benyun Guo, Jieqing Tan and Peilin Hong
A New Binary 5-point Curve Subdivision Scheme
15:30-15:50 Coffee Break
15:50-16:40 Keynote Talk 2
Venue: Sunshine Hall
Ladislav Kavan, University of Utah, USA
Fast Physics-Based Simulation of Anatomical Models
16:40-17:40 CAD/Graphics Poster Session
16:40-17:10 Poster Fast Forward
Gershon Elber and Myung-Soo Kim
Piecewise Ruled/Developable Surface Approximation of General Freeform Surfaces
Tsung-Ying Lin, Yu-Ting Tsai, Tsung-Shian Huang, Wen-Chieh Lin and Jung-Hong Chuang
Exemplar-Based Freckle Retouching and Skin Whitening
Fenggen Yu, Zhongyu Sun, Panpan Shui and Yan Zhang
User-Driven 3D Models Dynamic Classification Based on Interactive Nonnegative Matrix Factorization
Xiaolin Sun, Hui Chen and Yanyan Xu
Optical-flow-based precise vehicle ranging in dynamic ROI
Liangchen Hu, Huahao Shou and Jie Shen
An adaptive configuration method of knots and data parameters for planar NURBS curve interpolation
Li Dongxing, Liu Heng, Chang Wenquan, Xu Pengfei and Luo Zuying
Learning Attention Analysis and Visualization for Classroom Auto-evaluation Based on Single-image PnP Head Pose Estimation
Li Han, Li Dan and Liu Shu Ning
Shape Matching based on Sparse Spectral Correspondence
Shaoxiong Zhang, Chenyang Chen, Liuzhi Yang and Zhangye Wang
Efficient Physically Based Large-Scale Fluid-Solid Coupling
Lieyu Shi and Guoning Chen
Metric-based Curve Clustering and Feature Extraction in Flow Visualization
Sha He, Weilai Xu, Jingru Yang, Yang Xia and Lin Lu
Image pierced carving on 3D shapes
17:10-17:30 Posters and Discussion
16:40-17:40 ACDDE Paper Session 5:Emerging Applications of CAD (I)
Venue: Room 216
16:40-16:55 Sang Yeong Choi
Operability Assessment Metric for the Human-Robot Team and its Application
16:55-17:10 Dae-Hee Park, Philippe Lee, Daeho Lee, Youngmi Park, Minwoo Kang and Wonsun Ruy
A Development of the Drawing Quality Checking Application for Analysis Automation of SRtP
17:10-17:25 Mai Misaka and Hideki Aoyama
Development of Design System for Crack Patterns on Cup Surface Based on KANSEI
17:25-17:40 Eungjune Shim, Hannah Kim, Laehyun Kim and Youngjun Kim
Deep reinforcement learning for calibration of 2D-3D registration
18:00-20:00 Banquet
Saturday, August 26, 2017
08:30-09:20 Keynote Talk 3 (Chair: ***)
Venue: Sunshine Hall
Matti Pietikäinen, University of Oulu, Finland
Face Analysis for Affective Computing
09:20-10:20 CAD/Graphics Paper Session 5: Face
Venue: Room V3
09:20-09:35 Junli Zhao, Zhongke Wu, Zhenkuan Pan, Fuqing Duan, Jinhua Li, Zhihan Lv, Kang Wang and Yucong Chen
3D Face Similarity Measure by Fréchet Distances of Geodesics
09:35-09:50 Naiming Yao, Hui Chen, Qingpei Guo and Hongan Wang
Better Face Alignment via Better Initialization
09:50-10:05 Hengliang Zhu, Zhiwen Shao, Yangyang Hao and Ma Lizhuang
Vectorized Point based Global Illumination on Intel MIC Architecture
10:05-10:20 Fasheng Wang, Baowei Lin and Xucheng Li
Object Tracking Using Langevin Monte Carlo Particle Filter and Locality Sensitive Histogram based Likelihood Model
09:20-10:20 CAD/Graphics Paper Session 6: Learning based methods
Venue: Room V4
09:20-09:35 Panpan Mu, Sanyuan Zhang, Yin Zhang and Xiang Pan
A Unified Feature Representation and Learning Framework for 3D Shape
09:35-09:50 Dongdong Bai, Chaoqun Wang, Bo Zhang, Xiaodong Yi and Xuejun Yang
Sequence Searching with CNN Features for Robust and Fast Visual Place Recognition
09:50-10:05 Zizhao Wu, Yunhui Zhang, Ming Zeng, Feiwei Qin and Yigang Wang
Joint analysis of shapes and images via deep domain adaptation
10:05-10:20 Pengyu Wang, Yuan Gan, Panpan Shui, Fenggen Yu and Yan Zhang
3D Shape Segmentation via Shape Fully Convolutional Networks
09:20-10:20 ACDDE Paper Session 6:PLM Smart Manufacturing
Venue: Room 210
09:20-09:35 Gaoshan Tan, Liyan Zhang and Shenglan Liu
A Registration Method Based on the Minimum Zone Criterion for Complex Surfaces Inspection with Tolerance Verification
09:35-09:50 Zengrong Guo, Dongliang Zhang, Sirui Feng, Siyuan Lin, Yi Xiao and Jituo Li
The Structural Design and Optimization of a Panel–Based Fitting Robot
09:50-10:05 Namkyu Kang, Seungha Kim and Soo-Hong Lee
Failure Prediction at Manufacturing Machine Using Environmental Sound Classification with Convolutional Neural Network
10:05-10:20 Min Seop So, Hong-Bae Jun and Jong-Ho Shin
Failure cause analysis of electric locomotive using the Logistic regression
09:20-10:20 ACDDE Paper Session 7:Emerging Applications of CAD (II)
Venue: Room 216
09:20-09:35 Ying Wang and Hideki Aoyama
Process Planning and Automatic Forming Program Generation for Additive Manufacturing
09:35-09:50 Ryo Takahashi, Hiromasa Suzuki, Jouh Yeong Chew, Yutaka Ohtake, Yukie Nagai and Koichi Ohtomi
Three-Dimensional Gaze Fixation Analysis Using Eye Tracking Glasses for Aesthetically Evaluating Objects
09:50-10:05 Yongcai Liu, Yidong Bao and Wenliang Chen
A Novel Algorithm for Contact Detection Problem in Multi-step FEM
10:05-10:20 Youngki Kim, Soonjo Kwon and Soonhung Han
TransCAD: A translator of history-based CAD data based on the macro-parametrics approach
10:20-10:40 Coffee Break
10:40-12:10 CAD/Graphics Paper Session 7: Modeling and Shape Analysis
Venue: Room V3
10:40-10:55 Warunika Ranaweera, Parmit Chilana and Hao Zhang
ExquiMo: An Exquisite Corpse Tool for Collaborative 3D Shape Design
10:55-11:10 Hui Liu, Jiazhi Xia and Jianer Chen
Detection of Hierarchical Intrinsic Symmetry Structure in 3D Model
11:10-11:25 Yizhi Tang and Jieqing Feng
Multi-scale surface reconstruction based on a curvature-adaptive signed distance field
11:25-11:40 Fu Chang Liu, Shuang Jian Wang, Dan Dan Ding, Qing Shu Yuan, Zheng Wei Yao and Zhi Geng Pan
Retrieving Indoor Objects: 2D-3D Alignment using Single Image and Interactive ROI-based Refinement
11:40-11:55 Yu-Wei Zhang, Caiming Zhang, Yanzhao Chen and Hui Liu
Modeling of Chinese Calligraphy Relief from Image
11:55-12:10 Guoguang Du, Congli Yin, Mingquan Zhou, Zhongke Wu and Yachun Fan
Non-rigid 3D shape partial matching using GD-DNA
10:40-12:10 CAD/Graphics Paper Session 8: CAD Systems and Design
Venue: Room V4
10:40-10:55 Erdem Kaya, Sema Alaçam, Yasin Findik and Selim Balcisoy
Low-fidelity Prototyping with Simple Collaborative Tabletop Computer-aided Design Systems
10:55-11:10 Wanbin Pan, Yigang Wang and Zhongping Ji
Hierarchical layout deduction for furniture model retrieval
11:10-11:25 Lakshmi Priya M, Shyam Sundar Kannan, Ameya Karve and Ramanathan Muthuganapathy
Random cutting plane approach for identifying volumetric features in a CAD mesh model
11:25-11:40 Jiang Shan, Xu Ning, Wang Xueyan and Zhou Qiang
An Efficient Technique to Reverse Engineer Minterm Preotection based Camouflaged Circuit
11:40-11:55 Lei Zhang, Duong Nguyen and Guoning Chen
Enhanced Vector Field Visualization via Lagrangian Accumulation
11:55-12:10 Mohamed Ibrahim and Dongming Yan
Fold and Fit: Space Conserving Shape Editing
10:40-12:10 ACDDE Paper Session 8:Design & Architecture & Shipbuilding
Venue: Room 210
10:40-10:55 Soo-Hoon Park
A Normative Modular Designing based on Hanok Framing Techniques
10:55-11:10 Myung-Il Roh, Seung-Ho Ham, Ki-Su Kim, Hyewon Lee, Seung-Min Lee and Luman Zhao
Minimization of Risk in Design, Production, and Installation Process of Ships and Offshore Structures through Simulation
11:10-11:25 Cong Hong Phong Nguyen, Suho Kim, Soo-Won Chae and Young Choi
Hybrid Representation for CAD/CAM/CAE System: A Combination between B-Rep and Polyhedral Model
11:25-11:40 Lin Wang, Imgyu Kim and Soonhung Han
A Virtual Simulation of a Capsizing Ship in Stormy Weather Condition
11:40-11:55 Kiseok Jung, Dongkun Lee, Daekyun Oh and Jonghun Woo
Study on the Life Cycle Assessment based Green Design and Engineering of a Small Craft
11:55-12:10 Shin Seunghyun and Ku Namkug
Estimation Method for Freeboard at Preliminary Design Stage
10:40-12:10 ACDDE Paper Session 9:Visual Media and Interaction
Venue: Room 216
10:40-10:55 Jian Zhang, Fazhi He and Xiao Chen
A new haze removal algorithm for sky and river scenes
10:55-11:10 Hoik Jang, Youngdoo Kim and Young Choi
3D Modeling Interface with Wireless Physical Entities
11:10-11:25 Ho-Kyun Jung and Hyungjun Park
A note on object tracking in infrared images using adaptive thresholding and affine invariant feature detection
11:25-11:40 Hyun Jun Kim
Instrumental stability design using 3D printing
11:40-11:55 Kenichiro Ito, Hidekazu Nishimura and Tetsuro Ogi
Human-Centered Design of Motorcycle HUD using Immersive Virtual Reality Environment
11:55-12:10 Zou Jiancheng, Weng Tengfan and Li Zhengzheng
Moving object detection and measurement based on micro array lens in dynamic scenes
12:10-14:00 Lunch Break
14:00-15:30 CAD/Graphics Paper Session 9: Geometry Processing
Venue: Room V3
14:00-14:15 Hongxing Qin, Jinlong He, Menghui Wang and Jiaqi Wang
A gradient-domain-based geometry processing framework for point clouds
14:15-14:30 Ling Hu, Qinsong Li, Shengjun Liu, Xinru Liu and Zheng Wang
Wavelets based polygon soup consolidation
14:30-14:45 Xiaochao Wang, Linxin Guo, Jianping Hu, Dongbo Zhang, Hong Qin and Aimin Hao
Multi-Scale Geometry Detail Hole-Filling on Surfaces via Empirical Mode Decomposition
14:45-15:00 Jiahong Qian, Deyan Tang, Yuwei Chu, Yubo Tao, Jun Lin and Hai Lin
An automatic algorithm for repairing dental models based on contours
15:00-15:15 Kaoji Xu, Xifeng Gao and Guoning Chen
Hexahedral Mesh Quality Improvement via Edge-angle Optimization
15:15-15:30 Baoxing Zhang, Hongchan Zheng and Hui Tong
Construction and analysis of non-stationary subdivision schemes based on iterations
14:00-15:30 CAD/Graphics Paper Session 10: Rendering and Images
Venue: Room V4
14:00-14:15 Xiang Xu, Lu Wang, Beibei Wang, Xiangxu Meng and Tamy Boubekeur
Vectorized Point based Global Illumination on Intel MIC Architecture
14:15-14:30 Seongki Kim, Takahiro Harada and Young J. Kim
Energy-efficient Global Illumination Algorithms for Mobile Devices using Dynamic Voltage and Frequency Scaling
14:30-14:45 Zailiang Chen, Peng Peng, Beiji Zou, Hailan Shen, Hao Wei and Rongchang Zhao
Automatic Anterior Lamina Cribrosa Surface Depth Measurement Based on Active Contour and Energy Constraint
14:45-15:00 Yanci Zhang, Hanyou Yu, Ruilin Xie, Rongrong Meng, Wenjie Ren, Kaili Xie and Yanli Liu
Real-time Generation of Reflections in the Optimized Image Space
15:00-15:15 Yuan Jinzhao, Hui Chen, Bin Zhao and Yanyan Xu
Estimation of vehicle position and pose with monocular camera at urban road intersections
15:15-15:30 Beiji Zou, Yao Chen, Chengzhang Zhu, Zailiang Chen and Ziqian Zhang
Supervised Vessel Classification Based on Feature Selection
14:00-15:30 ACDDE Paper Session 10:Computational Design and Optimization (III)
Venue: Room 210
14:00-14:15 Hong-Seok Park, Duc-Viet Dang and Bowen Qi
Development of a Smart Machining System for Optimizing Feedrates
14:15-14:30 Ki-Su Kim, Myung-Il Roh and Sung-Min Lee
Toward a robust optimization method for ship route planning considering cost and safety aspect
14:30-14:45 Yu Wang, Hiromasa Suzuki and Hiroyuki Katayama
Navigation system for supporting all-terrain crane operators based on acquisition of top-view environmental images and operation state
14:45-15:00 Li Zhong, Caiming Zhang, Xiaofeng Zhang, Shixiang Jia and Qiang Guo
Uniformity-Testing Level Set Evolution for Image Segmentation
15:00-15:15 Binbin Fu, Sangho Park, Jungmin Kim, Yeonghak Kim, Dongkwan Kim and Hyun-Sun Choi
Reverse design modeling of power generation gas turbine blade
15:15-15:30 Jungmin Kim, Sangho Park, Binbin Fu, Yeonghak Kim, Kim Dongkwan and Hyun-Sun Choi
Thermal Analysis of power generation gas turbine blade
14:00-15:30 ACDDE Paper Session 11:Geometric Computing, Approximating and Processing (III)
Venue: Room 216
14:00-14:15 Sho Suzuki, Shoichiro Taniguchi, Shin Usuki and Kenjiro Miura
Development of a Parametric Design System for Early Stage Automobile Exterior Design
14:15-14:30 Li Zhang, Zhonghua Lu, Huanhuan Ma and Jieqing Tan
Least Square Fitting Method for 3D data by Using Multiple Weighted Progressive Iterative Approximation
14:30-14:45 Gang Xu, Laixin Shu, Ningning Sun, Yufan Zhu, Jinlan Xu and Tahsin Khajah
Efficient $r$-adaptive isogeometric analysis with harmonic mapping and monitor function approach
14:45-15:00 Dangfu Yang, Shengjun Liu, Xinru Liu and Yuansheng Zhou
G2 interpolation of free form curve network by biquintic quasi-developable Gregory patches
15:00-15:15 Yun Yang
Moving frame and integrable system of a discrete centroaffine indefinite surface
15:15-15:30 Kehua Su, Na Lei, Li Cui and Xianfeng Gu
Focus+Context Visualization Based on Optimal Mass Transportation
15:30-15:50 Coffee Break
15:50-16:40 Keynote Talk 4
Venue: Sunshine Hall
Gregory F. Welch, The University of Central Florida, USA
Awareness and Influence of Human Surrogates in Augmented Reality
16:40-17:00 Closing Session
Venue: Sunshine Hall
18:00-20:00 Dinner
20:00-21:30 Music Salon

Notes

• The conference website: http://cadcg2017.csu.edu.cn
• The workshop on fabrication website: http://cadcg2017.csu.edu.cn/workshop_web/index.html
• Official Language: English is the official language of the conference
• Presentations are scheduled as: 12 minutes of presentation + 3 minutes of Q&A
• The conference provides coffee and lunch breaks during the conference, a banquet on August 25, and a music salon on August 26.

Contact us

Please email inquiries concerning CAD/Graphics to:
Email:cadcg2017@csu.edu.cn or cadcg2017@gmail.com

Organizers:
In-Cooperation Support: